2 Mart 2017 Perşembe

Pierre Loti Tepesi ♡

Bence İstanbul'un en özel yerlerinden Pierre Loti.. Eski zamanlardan kalma ayrı bir yer gibi. Sanki yıllarca kimse dokunmamış, dua ederek yokuşu çıkmış, tepeye varınca az soluklanmak için pötikare örtülü masaya oturmuş, ince belli bardakta sıcacık çay söylemiş, tepeden Haliç'i seyretmiş. Tek değişen şey tepeden bakıldığındaki manzara. Yeşillikler, yüksek binalar, teleferikle gelen insanlar.. 

Her mevsim farklı huzurlu. Yazın yemyeşil yapraklı ağaçlar, yokuşu tırmanan insanlara yol boyu gölgelik oluyor adeta gökyüzünü kaplayıp. Baharda çeşit çeşit kuş cıvıltısı.. Sanki onlar da dua ediyor mezar başlarında. Sonbaharda yerdeki kuru yaprakları sürüye sürüye mutlu oluyoruz yaprakların birbirine çarparken çıkardığı hışır hışır sese. Kışın tepede karın yağışını gözlerini kısıp izlerken montun yakalarını ellerinle sıkıca tutup birbirine daha yaklaştırıp içindeki sıcaklığı hissediyorsun kışın olanca soğukluğuna rağmen.


Bazı zamanlar fazlasıyla kalabalık oluyor, ne oturacak bi yer ne de tepede bakacak yer oluyor. Ama sakin zamanında gidince nasıl huzurlu, nasıl şefkatli karşılıyor sizi. Güzel olduğu kadar uygun da çay bahçesi. Onlar da şefkatli :)


Böyle güzel manzarada içimizi ısıtacak bir bardak çay, içimizi ısıtacak bir dostla saatler geçirilebilir.

Yokuşta yorulmak istemiyorsanız tepeye çıkarken, mezarlığın üstünden geçen teleferiğe binip inerken mezarlıkları ziyaret edebilirsiniz.


Tepenin eteklerindeki bir mağazanın önünde bir papağan vardı bi ara. Bizimle normal bi insan gibi konuşmuştu, hatta ilk o laf atmıştı bize :) Yolunuz düşerse bir bakının hala varsa muhabbet edersiniz :)


Haftasonu da yaklaşıyor.. Haftasonu doyasıya huzuru yaşamak için güzel bir seçenek olabilir. Tabii iyice kalabalıklaşmadan erken saatlerde gitmek daha iyi bir fikir :) Hem hava da daha temiz olur :)

Mutlu, huzurlu günler olsun, yüzünüzden gülücük, kalbinizden ferahlık eksik olmasın ! 


Görsellerin tamamı bana ait.

Bir önceki yazı → Bir Güne 10 Yapılacak Şey ! ♡

1 yorum: